Markalar

Franck Muller
1958 yılında İsviçre’de dünyaya gelen Franck Muller, saatlere küçük yaşta ilgi duymaya başladı ve saatlerle sık bir dostluk kurdu.Tek hayali kendi markasını üretmekti ve bunu 1992 yılında kendi ismini verdiği saat markasını hayata geçirerek gerçekleştirdi.Daha sonra Franck Muller saatler, kısa zamanda küresel piyasaya açıldı ve dünyanın her yerinde sınırlı sayıdaki müşterilerine ulaştı.Sınırlı sayıda ki müşterine dememde ki sebep saatin fiyatının çok ama çok yüksek olmasından kaynaklanıyor.Bu nedenle Franck Muller,zengin kesime hitap eden saat markaları arasında yer almakta.Öte yandan,genellikle sporcular,devlet adamları ve zengin iş adamlarının kullandığı saat markasıdır.
Rolex
Rolex SA,kol saati ve aksesuarları üreten İsviçreli firmadır. Rolex saatler, genellikle seçkinlik simgesi olarak görülmektedir. Rolex en büyük lüks saat üreticisi olmakla beraber,günde ortalama 2.000 saat üretmektedir.
1905 yılında Hans Wilsdorf ve Alfred Davis Londra’da “Wilsdorf and Davis” i kurdular. Öncelikle İsviçre’den saat parçaları ithal edip, bu parçaları İngiltere’de birleştirdiler. İlk üretimler genelde kuyumculara satıldı. 1908 yılında Wilsdorf Rolex markasını kurdu ve La Chaux-de-Fonds, İsviçre’de bir büro kurdu. Wilsdorf saat markasının isminin her dilde rahatlıkla söylenebilmesine dikkat etmişti. 1919 yılında Wilsdorf firmasını Cenevre’ye taşıdı. Burada Rolex Saat Firması olarak kurdu. Daha sonra bu isim Montres Rolex, SA ve son olarak Rolex SA olarak değiştirildi. Şirket Birleşik Krallık dışına çıkarılmıştı çünkü, Birleşik Krallık’ta altın ve gümüş gibi metallere uygulanan vergiler çok yüksekti. Wilsdorf’un ölümüyle şirket kazancı hayır kurumlarına gitmektedir.
Hublot
Hublot,1980 yılında İsviçre’nin Nyon kentinde Carlo Crocco tarafından kurulan bir saat şirketidir. Hublot saatler, yine dünyaca ün kazanan markalar arasında yerini almıştır.Bu nedenle de saatleri yüksek fiyatlara alıcı bulmakta.

Swatch
İsviçre’nin ürettiği en eski markasının arasında yer alan,Swatch şirketi 1842 yılında üretilmeye başladı.Özellikle diğer saat markalarına göre suya daha dayanıklı olarak üretilmiştir.Bunun için çoğu modelleri, kasası sert plastik bir maddeden yapılmaktadır.Bu yapısı sayesinde, birçok saat markasına göre suya daha dayanıklı hale getirmektedir.Suya olan dayanıklığı önemli bir özellik olarak göz önünde bulundurmak gerekiyor.Fiyat olarak özellikle herhangi bir kitleye hitap etmemektedir.Yani herkesim insanların satıl alacağı fiyatları vardır.
Seiko
Seiko, kelime anlamı olarak Japoncada dakika,başarı ve mükemmel anlamına gelir.1881 yılında “Kintaro Hattori” tarafından Japonya’nın başkenti Tokyo’nun Ginza bölgesinde bir mücevher ve takı dükkanı açması ile bugünkü Seiko firmasının temelleri atılmış oldu ve 1924 yılında Seiko adı altında ilk saatini piyasaya sürdü.Japonların en önemli saat markası kime İsviçre saati ile yarış içindedir.En önemli saatleri arasında yer alan “Seiko 5” modelinin mekanizması bir çok saat koleksiyoncusu tarafından ödüle layık görülmüştür.Ürettiği “Seiko 5” otomatik mekanizma ile diğer otomatik saat mekanizmalarına öncülük etmiştir.Fiyat olarak modellerine göre çok değişkenlik gösterir.Özellikle çelik kasa kullanımında zirveyi zorlamaktadır.