Blog

Saat alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Nasıl bir araba almadan önce alacağımız arabayla ilgili bilgi edinmeye çalışıyorsak, saat almadan öncede bir takım bilgi sahibi olmamız gerek.Öncelikle, hangi çalışma prensibine sahip saat alacağımıza karar vermememiz gerekiyor.Pilli ya da otomatik kararımızı verdikten sonra saatte ne kadar bütçe ayırdığımıza göre, alabileceğiniz markalar hakkında bilgi edinmemiz gerek.O saatin özellikleriyle bizim kafamızda canlandırdığımız saat özellikleri ile uyum sağlaması gerekiyor.Satın alacağımız yere güven duymakta son derece önemlidir.Özellikle büyük firmalar burada güvenilir diye kesin bir yargı çıkartamayız.Yani bir işletmenin güvenilir olması, işletmenin büyüklüğü ve kurumsallığı ile ölçülemez.Demek istediğim her ürünü alırken güvendiğimiz yerden aldığımız gibi,saat alırken de güvenilirliği ön planda tutmamız gerekiyor.Öte yandan, saatin orijinal olup olmadığını da basit şekilde ağırlığından anlayabiliriz.Çünkü ağır olması onun metalinin kaliteli olduğunu gösterir.

Neden saat kullanmalıyız?

En temel saat kullanma sebeplerimiz arasında şüphesiz, saatin kaç olduğunu kolumuzdan çok kolay bir şekilde öğrenmemizdir.Bu sayede cebimizden telefonumuza ulaşmak için zamanımızı ve enerjimizi tasarrufu yaparız  aynı zamanda, bu sayede insanlara da sormayıp kişilerin  değerli vakitlerini çalmamış oluruz.İnsanlar son zamanlara da, sinir halinde olduğu için,bize ters yapma olasılıklarından kolumuzda ki saat sayesinde kurtulmuş oluruz.Öte yandan,saat artık aksesuar ve moda olduğu için giydiğimiz elbiselerimizi saatlerle son dokunuşu yaparız.Özellikle erkeklerin,kadınlara göre daha az aksesuar ve takıları olduğu için daha çok saat kullanmalı bence.Kadınlar ise erkeklere göre daha çok aksesuar ve takılara meraklı olduğu için sıkça kullanırlar.

Saatimizi nasıl temizlemeliyiz?

Bir saati temizlemek için kullandığınız yöntem, sahip olduğunuz saatin türüne bağlı olarak değişir. Bununla birlikte tüm saatlerin düzenli olarak temizlemesi gerektiğini unutmayın. Bu yazımda size bir saatin nasıl temizlenmesi gerektiği hakkında basit bilgiler vereceğim.Anlatmaya başlamadan belirtmek isterim ki, özellikle dikkat etmeniz gereken konu saatinizin modeline uygun temizleme işlemini gerçekleştirmenizdir. Silikon, deri veya metal malzemeden yapılmış saatler temizleme adımının farklı olmasını gerektiren özelliklere sahiplerdir.

Öncelikle saatinizi temizlemeye hazır hale getirmeniz gerekmektedir. Saatinizi temizlemeden önce saatinizin kayışını kasa kısmından ayırmanız temizlik esnasında size büyük kolaylık sağlayacaktır. Saat kayışını çıkartmak için kayışı kasaya bağlayan pimi veya vidaları çıkarmanız gerekir. Kayışı kasadan ayırdıysanız başlayabiliriz, ama saat kayışını çıkartamadıysanız temizlik yaparken sıvıların kasaya çok temas etmemesine özen gösterin. Aksi takdirde saatinize zarar verebilirsiniz. Kayış ve kasayı ayırdıktan sonra bağlayıcı parçaları kaybolmayacak bir yerde saklamayı unutmayın.

Saatinizi temizlemek için ihtiyacınız olan malzemeler: tüy bırakmayan yumuşak yüzlü bir bez, çok az miktarda (1 damlayı geçmeyecek kadar) bulaşık deterjanı ve yarım litre oda sıcaklığında su. Eğer saatiniz deri kayışa sahip ise bulaşık deterjanı yerine çok az miktarda sirke kullanmanız gerekir. Yoksa deri kayışının parlaklığını kaybettiğini fark edersiniz.Temizlemeye öncelikle kolay kısımdan başlayalım, yani kayışından. Saatinizin kayışı plastik veya silikon ise yukarıda yaptığımız su ve sabun karışımına daldıralım ve 5 dakika bekledikten sonra bez yardımıyla güzelce kurulayalım. Saatinizin kayışı metal ise suyun içine kesinlikle daldırmayın. Bezin ufak bir kısmını ıslatın, kayışınızı yumuşak hareketlerle temizleyip hemen kurulayın. Eğer deri bir kayış kullanıyorsanız sabunlu su yerine sirkeli su ile kayışınızı aynı metal kayışta olduğu gibi hafif nemli bezle silip hemen kurulayın. Kumaş bir kayış için temizlik yönergeleri etiket kısmında bulunmaktadır. Bu talimatları takip ederek kayışınızı temizleyebilirsiniz.

Özellikle metal kayışlar çok fazla parçadan oluştuğu için aralarında kir birikir. Aynı şekilde silikon ve plastik kayışlar terlemeye yatkın olduğundan bu kirler aralara girmektedir. Eğer buna benzer bir durum ile karşı karşıyaysanız kürdan ve pamuklu kulak çubuğu en büyük yardımcınız olacaktır. Zor yerlerde bulunan kirleri kürdan ile çıkartıp pamuklu çubuk yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Saatinizin kasa temizliği için kuru mikrofiber veya güderi bez kullanabilirsiniz. Çerçeve ve cam kısmı temizlerken su kullanmamaya dikkat edin. Saatinizin camını temizlerken sert malzemeler kullanmanız çizilmesine neden olabilir. Bu sebeple yumuşak bir bez seçimi doğru olacaktır. Temizlemesi zor alanlar için diş ipi kullanabilirsiniz. Kasanın kayış ile bağlanan kısmını ve arka kısmını temizlerken pamuklu çubuk yardımı ile hafifçe temizlemeye özen gösterin.

Saatinizi tekrar birleştirdikten sonra mutlaka yumuşak ve kuru tüysüz bez ile tekrar temizlemeyi unutmayın. Saatinizin hiçbir yerinde su kalmadığını mutlaka kontrol edin. Oldukça kolay olan saat temizliği dikkat gerektiren bir iştir. Yukarıda üzerinde durduğumuz uyarılara dikkat ederseniz saatinizi kolayca temizleyebilir ve uzun seneler boyunca kullanabilirsiniz.