Ana Sayfa

Kurmalı Saatler
Kurmalı saatler;en eski saat makineleridir.Üretilen ilk saat modelleri kurmalı çalışan mekanizmaya sahipti,günümüzde ise çok nadirde olsa, kurmalı saatler üretilmekte.Bu nedenle antika değere sahip ve yüksek fiyatlara satın alınır.Çalışma prensibi olarak zemberek adı verilen yaylı sisteme sahiptir.Bütün sistemi bu zemberek kontrol etmektedir.Daha çok eski dede saati olarak nitelendirdiğimiz cep saatlerinin mekanizmasıdır.Bunun yanı sıra kol saati olarak da yangın şekilde kullanılırdı.Daha sonra,gelişen ve kürsel çapta daha çok üretime geçilmesinin ardından eski popülerliğini kaybetmiştir.Fakat yukarıda da değindiğim gibi tarihi eser özelliği kazanmış saatlerdir.
Otomatik Saatler
Otomatik saatler ise, günümüzde üretimi en gözde saatler arasında yer almaktadır.Kalitesiyle ve görseli ile önemli bir konuma sahip olan otomatik saatler,çalışma prensibi olarak kullanıcının kolunda hareket ederek,depoladığı enerji ile çalışmaktadır.Tam dolu bir otomatik kol saati, iki gün boyunca durmadan çalışmaya devam eder.
1923’e kadar kol saatinin içine yerleştirilecek kadar küçük otomatik bir sarma mekanizması üretilemedi.Fakat,İngiliz saatçi John Harwood, dönen bir ağırlık mekanizması kullanan bir sistem için patent aldı.Bu sistem, ana yayın kullanıcı hareket ettiği sürece sarılmasını sağlıyordu Tampon mekanizması olarak adlandırılan dönme ağırlığının salınımını 180 derece sınırlandırarak saatin çalışmasını sağlayan ileri geri hareketi destekledi. Harwood’ un yaptığı bu mekanizma tamamen kurulduğunda saatin 12 saat boyunca hiçbir ekstra destek almadan çalışmasını sağlamıştı. Harwood’un icadı ilk olarak İsviçre üreticisi Fortis tarafından üretildi ve 1928’de satışa çıktı. Büyük Buhran’ın satışları durdurmasına kadar 30.000’den fazla Harwood otomatik saati satıldı.

Quartz (pilli) Saatler 

Quartz yani, pilli saatler;kurmalı ve otomatik saatlerin aksine mekanizmasında pilden aldığı enerji ile çalışan saatlerdir.Genel olarak, darbelere karşı diğer saatlere göre daha dayanıklı bir yapıya sahip olan pilli saatler,fiyat olarak ta otomatik ve kurmalı saatlere göre daha ucuz ve darbelere karşı daha dayanıklı bir yapıya sahip olduğu için saat piyasasında yaygın olarak kullanılır. 1970’li yılların başında, Japonya ve İsviçre’deki saatçiler quartz mekaniğini kullanarak ilk saatti halka tanıttılar.Bugün şaşırtıcı görünebilir, ancak bu ilk quartz saatler ultra-lüks olarak kabul edildi ve o dönemin karşılaştırılabilir mekanik saatlerine kıyasla çok daha pahalıydı.Öte yandan, entegre devrenin icadı quartz fiyatlarının çarpıcı bir biçimde düşmesine neden oldu.Pilli saatlerin popülaritesi yükselmekteydi ve quartz devrimi 1970’ler de geleneksel saat endüstrisini neredeyse tamamen değiştirdi.Yaşanan bu gelişmelerin ardından 1970 ve 1983 yılları arasında İsviçre’de çalışan saatçi sayısı 1.600’den 600’e düştü.Saat endüstrisini kurtaran gelişme, bir kol saati takmanın artık zamanı bilmekten ziyade şıklık ile bağdaştırılması ve bu objeye olan tutkunun gün geçtikçe artmasıydı. Saatler moda aksesuarları haline geldi, yeni ve şık tasarımlar için büyüyen bir iştah yarattı. Büyük markaların çok çeşitli fiyat aralıklarında hem mekanik saatler hem de quartz saatler üreterek gelişip büyümeleri bu dönem sayesinde gerçekleşmiş oldu.